• Sesi geliştirmenin bir üst limiti ya da sınırı var mı? Her insan bu üst limite ulaşabilir mi? Sağlıklı bir insan en az 1 – 1,5 oktav ses aralığına sahiptir. Ses aralığı 1 oktavdan az olan insanlar bir doktora ve ses terapistine görünmelidir. Bir insan, ses geliştirme çalışmalarını sistematik ve disiplinli bir şekilde devam ettirirse kesinlikle “Viem” i (Gerekli AF Bandı yani 3 – 4 oktav ses aralığı) elde edebilir.
  • Yumurta sese iyi gelir mi? Evet, yumurta sese iyi gelir. Bunun nedeni ses üretmemize yarayan kasları yumuşatması ve kasların en çok ihtiyaç duyduğu şey olan proteini sağlamasıdır. Bu konuyla ilgili olarak 2. Kitapta yer alan protein cetvelini incelemenizi öneririz.
  • Ses neden kısılır? Kısıldığında ne yapmalıyız? Sesin kısıklığına dair birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Aniden bağırmak, ara vermeden monoton konuşmak, polip (ses telleri üzerindeki kabarık düğümler) ve nodüller, çeşitli ses hastalıkları vs. Ses kısıklığı yaşayan kişiler derhal uzman ve tecrübeli bir doktora başvurup, onun önerdiği ses terapistine görünmelidir. Ses terapisti, doktorunuzun verdiği sonuçla doğrultusunda size bazı çözümler sunacaktır. Bunun sonucunda sorunun düzelip düzelmediğini öğrenmek amacıyla, hastayı yine doktora sevk edecektir. Doktorun da önerileri doğrultusunda tedaviye devam edilir.
  • Sesle bardak kırılır mı? Burada sesin desibeli ve bardağın inceliği söz konusudur. Oluşan titreşimle ince bir bardağın kırılması mümkündür.
  • Opera bağırılarak mı söylenir? Ses neden o kadar yüksek çıkar? Opera bağırarak söylenmez. Sadece opera sesini üretmek için çıkış bölgelerinin pozisyonu değişir. Bu pozisyonun değişimi için, sesin ağız içindeki akustiği değiştirilerek daha hacimli ve gür çıkması sağlanır. Bu yüzden bağırma sesi sanılır fakat sesin hacmi artmıştır.
  • Kendimizin duyamadığı frekanslarda ses üretebilir miyiz? Hayır üretemeyiz. Çünkü insanlar yalnızca duyabildiği frekanstaki sesleri kaslara gönderir ve bu sesleri taklit etme yöntemiyle ses üretebilir.
  • Öksürmek neden ses kısıklığına yol açar? Öksürmek ses kısıklığına yol açmaz. Sadece kısa bir süreliğine kasların aktivasyonunu azaltır. Öksürenlerin, ses tellerini zorlamamak amacıyla ağzı kapalı olarak öksürmesini öneriyoruz.
  • Şarkı söylerken beden duruşu önemli midir? Evet, önemlidir. Şarkının içeriğine göre -aynı mimikler gibi- beden hareketi ve pozisyonu da önemlidir. Bunu dans eden şarkıcılarda da görmek mümkündür. Bu kabiliyeti elde etmek için ses çalışmalarının yanında kesinlikle beden hareketleri de programda olmalıdır.